Account IconLogin|Sign Up
|
Journey into the Depth of the Student's Soul Backdrop
WATCH

Journey into the Depth of the Student's Soul

Comedy19391h 28m
62/ 100shadow
#14700 Ranked Movie
grey_play_buttonPlay Trailer
Journey into the Depth of the Student's Soul Poster
Not Available
Hit + Want to See to get notified when it's added to your services.

Journey into the Depth of the Student's Soul (1939)

Reelgood Logo
62/100
8/10
571 Votes
Comedy 19391h 28m

Small stories from a grammar school.Děj je poskládán z celé řady epizod, které během jednoho školního roku prožívají septimáni. Jejich pojítkem je příběh profesora přírodopisu Matulky, starého mládence a věčného suplenta, který si z přehnané svědomitosti ani v pokročilém věku netroufá složit tu poslední státnici. Stále se mu totiž zdá, že ještě něco nezná, a tak by snad bez diplomu odešel i do penze. Naštěstí jsou tu jeho studenti, kteří sice dávají dobráckému učiteli pěkně zabrat, ale po nezodpovědné klukovině s bouchacími kuličkami, kdy se Matulkovi udělá špatně, se kluci vzpamatují a s pomocí mladého profesora, někdejšího Matulkova žáka, připraví šlechetnou lest. Pod záminkou nákupu k doplnění školní entymologické sbírky je vylákán ke zkoušce u laskavého profesora Vondráka. (oficiální text distributora)Journey into the Depth of the Student's Soul featuring Jindřich Plachta and Jaroslav Průcha is not currently available to stream, rent, or buy but you can add it to your want to see list for updates. It's a comedy movie with a high IMDb audience rating of 8.0 (571 votes).

Where to Watch Journey into the Depth of the Student's Soul

Best
Rent/Buy
Free

Region
Dropdown Icon

RATINGS & REVIEWS

You Haven't Rated or Reviewed Journey into the Depth of the Student's Soul Yet
Love
Like
Dislike
Share your thoughts in the app...
Blurred reviewReelgood Icon
Be the first to review or rate Journey into the Depth of the Student's Soul in the Reelgood App, it’s free!

People Also Liked

 Marketa Lazarová Poster
Rate It
imdb logo7.9/10
Reelgood Logo
62/100

Marketa Lazarová (1969)

Cast & Crew

MF

Martin Frič

Director

Reelgood Watch Guide

0/ 100shadow
Streamability Score
Info icon
The Streamability Score factors in where something can be watched at a given moment and weighs it against the popularity and cost of the available streaming services. The higher the score, the easier it is to stream for the largest number of people.
plus minus icon

Not available to watch free online.

plus minus icon

Not available to stream on a subscription service.

plus minus icon

Not available to stream on a TV everywhere service.

plus minus icon

Not available to rent or buy.

62/ 100shadow
Reelgood Score
Info icon
The Reelgood Score takes into account audience and critics scores from IMDb and critic sentiment, recent popularity, and other quality markers like genres or cast & crew to help you find what to watch. The higher the score, the better the movie or show.
#14,700 Ranked Movie

#529 Ranked in Based on Books Movies

#789 Ranked in Adaptation Movies

#3023 Ranked in Comedy Movies

Journey into the Depth of the Student's Soul has a high IMDb audience rating of 8.0 (571 votes). The movie is popular with Reelgood users lately.

About Journey into the Depth of the Student's Soul

Journey into the Depth of the Student's Soul Overview

Small stories from a grammar school.Děj je poskládán z celé řady epizod, které během jednoho školního roku prožívají septimáni. Jejich pojítkem je příběh profesora přírodopisu Matulky, starého mládence a věčného suplenta, který si z přehnané svědomitosti ani v pokročilém věku netroufá složit tu poslední státnici. Stále se mu totiž zdá, že ještě něco nezná, a tak by snad bez diplomu odešel i do penze. Naštěstí jsou tu jeho studenti, kteří sice dávají dobráckému učiteli pěkně zabrat, ale po nezodpovědné klukovině s bouchacími kuličkami, kdy se Matulkovi udělá špatně, se kluci vzpamatují a s pomocí mladého profesora, někdejšího Matulkova žáka, připraví šlechetnou lest. Pod záminkou nákupu k doplnění školní entymologické sbírky je vylákán ke zkoušce u laskavého profesora Vondráka. (oficiální text distributora)

Age rating: N/A
Runtime: 1h 28m

Extra Information

Related Genres: Comedy
Original Release Date: Jan 1, 1939